Łazienki Królewskie w Warszawie były gospodarzem Pierwszego Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wydarzenie zostało zainicjowane podczas 217. sesji Rady Wykonawczej UNESCO. Konferencja odbyła się pod hasłem „Tradycyjne rzemiosło na nowe czasu – perspektywy, wyzwania i ochrona prawna”.
Wydarzenie zgromadziło depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa z całego kraju. Pośród nich znalazły się hafciarki: Bernadeta Reglińska z Żukowa, Wanda Krzemińska z Gdańska (ucząca się haftu w Chwaszczynie), Ewa Gilewska z Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Sebastian Kulling – szkutnik z Pucka oraz Anna Kozakowska pracownik Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.
Podczas konferencji podniesiono tematy związane z ochroną rzemiosła tradycyjnego i sposobami jego ochrony. Po jej zakończeniu, podczas lunchu był czas na wymianę doświadczeń związanych z ochroną lokalnego dziedzictwa. Chętni mogli wziąć udział w spacerze po ogrodach Łazienek Królewskich. Z ciekawymi historiami zapoznał zebranych Paweł Hołubiec. Po uroczym spacerze nadszedł czas na wieczorną galę, która odbyła się w Teatrze Królewskim. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia depozytariuszom i pracownikom sektora kultury. Z rąk dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jakuba Makowskiego, brązowy medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Bernadeta Reglińska, mistrzyni haftu kaszubskiego. Wieczór zwieńczył występ Apolonii Nowak oraz zespołu S.H.A.
Depozytariusze, którzy zostali odznaczeni podczas czwartkowego wydarzenia
Brązowy medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała Bernadeta Reglińska, mistrzyni haftu kaszubskiego.
Odznaki honorowe “Zasłużony dla kultury polskiej” odebrali depozytariusze dziedzictwa niematerialnego – Jadwiga Elżbieta Węgorek, twórczyni ludowa specjalizująca się w koronce klockowej, Lucyna Kozłowska, twórczyni ludowa, malarka i wycinankarka, przedstawicielka wycinankarstwa świętokrzyskiego, Włodzimierz Ciszek, twórca ludowy, rzeźbiarz oraz ostatni czynny zabawkarz ośrodka Ostojów – Łączna, Zofia Talarowska, wybitna hafciarka ludowa z Goliny koło Jarocina, Jolanta Łukaszewska, hafciarka ludowa specjalizująca się w snutce golińskiej, Helena Wojtasik, promotorka kultury ludowej Śląska Opolskiego oraz Małgorzata Mateja, wybitna twórczyni ludową, specjalizująca się w zdobieniu jaj techniką rytowniczą oraz malowaniu porcelany we wzory opolskie.
Odznaczeni zostali również etnografowie – Ewa Cudzich, związana badawczo oraz animacyjnie z dziedzictwem Beskidu Śląskiego, prezes Muzeum i Stowarzyszania im. artysty Jana Wałacha w Istebnej, Ewa Gilewska z Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Robert Andrzej Dul ze Stowarzyszenia Akademia Wilanowska w Warszawie, współzałożyciel Fundacji Na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce.