„Jarmark Jakubowy” nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarków odpustowych – jest on integralną częścią obchodów uroczystości odpustowych ku czci patrona szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej – św. Jakuba Apostoła. Ten fakt sprawia, że jest to wydarzenie szczególne, że ma ono swój specyficzny klimat – i tak jak dawniej, tak i teraz służy wymianie dóbr i spotkaniom ludzi.
Wśród licznych wystawców ważne miejsce zajmują tu twórcy kulinarnego dziedzictwa regionu, zielarze, producenci żywności ekologicznej. Bardzo bogata jest też oferta rzemieślników i rękodzielników. Niebywałą atrakcją jarmarku są występy zespołów folklorystycznych – stąd obecność zespołu Kaszubki z Chwaszczyna na wydarzeniu.
Co zaprezentowali na scenie? – bogaty i zróżnicowany, trwający ponad godzinę program, pozwalający jak najpełniej „zareklamować” Kaszuby. Występ rozpoczęli odegraniem sygnału na bazunie. W ramach koncertu wykonali najpopularniejsze kaszubskie pieśni regionalne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się „lekcja języka kaszubskiego” – „Kaszëbsczé Nótë” oraz prezentacja naszych kaszubskich instrumentów ludowych.
Czas pobytu w Szczecinie wykorzystali też na „rozsmakowanie się” w tym pełnym uroku mieście. Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski, willa Augusta Lantza, Jasne Błonia, Plac Solidarności z pomnikiem Anioła Wolności, Wały Chrobrego, Ogród Różany, Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Apostoła – to zaledwie część miejsc które odwiedzili.
Głównemu organizatorowi jarmarku – Parafii Katedralnej – zespół składa podziękowanie za zaproszenie i za możliwość zaprezentowania naszej kaszubskiej kultury na tak ważnym dla Szczecina jak i całego Pomorza Zachodniego wydarzeniu.
Wyjazd zespołu do Szczecina miał miejsce w dniach 26-28 lipca 2024 r.
Wyjazd odbył się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu nam przez Starostwo Powiatowe w Kartuzach oraz Gminę Żukowo i naszą instytucję patronacką – Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.
Zdjęcie z archiwum Zespołu.