1

2

3

Hafciarki i hafciarze świętowali w Żukowie!

 

W minioną sobotę do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zjechały hafciarki i hafciarze z całego Pomorza. Z okazji Dnia Hafciarstwa odbył się II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

 

 

Dyrektorka Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie Aleksandra Rogalewska – Kania w imieniu organizatorów przywitała zebranych. Następnie na scenę zostali poproszeni prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Jan Wyrowiński i Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, którzy otworzyli Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

 

 

 

W trakcie uroczystości wyjątkowe wyróżnienie otrzymała Maria Płotka, hafciarka, która " na wniosek prezesa Fundacji Skansenu Pszczelarskiego, Piotra Jelińskiego, została uhonorowana Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Minister Kultury, Jarosław Sellin, osobiście wręczył to prestiżowe odznaczenie Marii Płotce. Wszyscy zgromadzeni zgodnie docenili jej wkład i pasję w sztukę haftu.

 

 

 

Podczas Salonu odbyły się także fascynujące prelekcje na temat "Haftów historycznych na Pomorzu z klasztorów, dworów i mieszczańskich domów", prezentowane przez dr Beatę Sztyber z Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz o "Złotnicy kaszubskiej", którą zaprezentowały Danuta Niechwiadowicz i Kamila Soroko.

 

 

 

Po wystąpieniach obecni przeszli do Ośrodka na otwarcie wystawy pokonkursowej XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego w Lini. Uczestnicy mieli także okazję zanurzyć się w nieistniejącym już klasztorze żukowskich norbertanek dzięki technologii VR. Całe wydarzenie okraszone było wspaniałą muzyką na żywo, którą zaprezentował zespół VOLSTAR, a poczęstunek przygotowany przez KGW Niestępowo dopełnił niezapomniany klimat tego dnia.

 

 

 

Takie wyjątkowe spotkania pokazują, że tradycje hafciarskie żyją w sercach wielu ludzi i są nadal pięknie pielęgnowane. To wielka okazja do wspólnego dzielenia się pasją i sztuką haftu, która wciąż łączy ludzi w wyjątkowy sposób.

 

 

 

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w to niezapomniane wydarzenie! Do zobaczenia na kolejnym Salonie Haftu Tradycyjnego w przyszłym roku!

>>ZDJĘCIA<<

 

 

 

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

wrzesień 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine