1

2

3

Dzień Jedności Kaszubów 2023 w Gniewinie

Bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, turniej „baśki”, seans filmowy, spektakl teatralny czy występy lokalnych artystów oraz atrakcje dla dzieci. To i wiele więcej czeka na gości głównych obchodów Dnia Jedności Kaszubów, który odbędzie się już 19 marca w Gniewinie!

 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Dnia Jedności Kaszubów jest próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych muzyków, w efekcie czego rekordy pobito już niejednokrotnie, a obecny rekord wynosi 372 akordeonistów. Oprócz występu akordeonowej orkiestry, ten wyjątkowy dzień muzycznie uświetni także występ Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie”, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca  „Bazuny”, wystąpią młodzi muzykanci ze szkół w Gniewinie i Kostkowie oraz mistrzyni „Bëlnégò Czëtaniô”, Kornelia Garstka, a o dobre humory wszystkich gości zadba kabaret „Pùrtcë”. Nowością podczas tegorocznych obchodów Dnia Jedności Kaszubów będzie komponent filmowo-teatralny. Organizatorzy w tym roku zapraszają nas nawystęp Pomorskiego Teatru Nobilis z spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką” oraz na seans filmu fabularnego pt.  „Jutro będzie padać”, opowiadającego o losach Kaszubów podczas II wojny światowej.

Miłośnicy książek będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z autorami i literaturą regionalną. W zorganizowanych w bibliotece „Ogrodach literatury” będzie można zapoznać się z twórczością Krystyny Lewny, Alojzego Budzisza oraz kazaniami Sługi Bożego bp. Konstantyna Dominika.

Przygotowano również strefę dla najmłodszych. Na miejscu będzie można skorzystać z oferty warsztatów „W świecie kaszubskich bajek” prowadzonych przez Aleksandrę i Dariusza Majkowskich, a także z atrakcji plenerowych (tj. dmuchańce).

Nieodłącznym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest też turniej gry w „baśkę” – kaszubskiej gry karcianej mającej wielu fanów na Kaszubach jak i całej Polsce.

W Gniewinie nie zabraknie także wystaw tematycznych prezentujących kunszt haftu kaszubskiego, unikatowe akordeony z kolekcji Pawła Nowaka
oraz życiorys Józefa Wybickiego z kaszubskiego Będomina.

Tradycyjnie obchodom towarzyszą również bardzo liczne stoiska twórców ludowych, kaszubskich rękodzielników czy producentów regionalnych. Jako że kaszubskie święto obchodzone jest przed Wielkanocą, na stoiskach obecnych będzie sporo palemek, stroików, pisanek wielkanocnych. Nie zabraknie oczywiście stoisk
z poczęstunkiem od Kół Gospodyń Wiejskich. Ciepły poczęstunek będzie serwowała szkolna stołówka oraz wojskowa kuchnia polowa. Wystawcy mogą zgłaszać się do naboru (niezbędne dokumenty i informacje znajdują się pod adresem: https://bit.ly/wystawcydjk2023).

Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11:30, po której wszyscy goście, delegacje z pocztami sztandarowymi, członkowie oddziałów ZKP przejdą przemarszem do hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie o godz. 13:00 gospodarze oficjalnie dokonają otwarcia. Kulminacyjny punkt – bicie rekordu – zaplanowane jest na godz. 16:00.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gniewino oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a partnerami Samorząd Województwo Pomorskiego z Powiatem Wejherowskim. Serdecznie zapraszamy do Gniewina!

 

 

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

 

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017), Kosakowo (2018). Niestety, z powodu pandemii ostatni raz świętowaliśmy w 2019 roku, a gospodarzem była gmina Żukowo. Tegoroczne wydarzenie będzie zatem powrotem do wspólnego i licznego świętowania.

 

Pobierz załącznik:

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

marzec 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine