1

2

3

Walczyli za naszą wolność

 „Ponad śmierć, ponad życie, ponad samych siebie” – takie hasło przyświecało żołnierzom 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego, podczas walk toczonych w czasie II Wojny Światowej. W minioną niedzielę w Żukowie uczczono pamięć naszych rodzimych bohaterów.

 Obchody Dnia Pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej za bohaterskich żołnierzy, której przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Sagan. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz z Wojciechem Kankowskim, Burmistrzem Gminy Żukowo na czele, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Kombatanci, delegacje szkół. Nie zabrakło licznych przedstawicieli ze sztandarami. Po zakończeniu mszy, w uroczystym pochodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Gminy Żukowo uczestnicy udali się pod pomnik NMP Królowej Korony Polski przy kościele pw. Św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyły się dalsze obchody. Przewodniczył im Eugeniusz Pryczkowski. Po powitaniu i odśpiewaniu i odegraniu hymnów: Polski, kaszubskiego oraz 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty głos zabrał Wojciech Kankowski, który przypomniał historię walecznego pułku. Modlitwę za poległych bohaterów poprowadził ks. Sagan. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Choć uroczystość związana z Dniem Pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty oficjalnie dobiegły końca to osoby uczestniczące w spotkaniu zostały zaproszone do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie na inaugurację XII Festiwalu Filmów Kaszubskich. Podczas spotkania wyświetlony został film „Perły Żukowa i okolic”. Zaś bezpośrednio po nim wykładu o lokalnej historii udzielił wiceprezes IPN prof. Karolem Polejowskim.

 

Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie składa serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji Dnia Pamięci uczniom klas mundurowych z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Żukowa oraz Druhnom z 15. Drużyny Starszoharcerskiej NDZ z Żukowa za trzymanie warty honorowej.

 

 

 

>>kliknij by zobaczyć zdjęcia<<

 

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

lipiec 2022
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine