1

2

3

Wakacyjne Łamigłówki - ilustracja

Dzisiejszym zadaniem dla Was jest stworzenie ilustracji do poniższego opowiadania. Technika dowolna.

 

 

Jak powstało Żukowo?

 

Żukowo to bardzo stare miasto na Kaszubach.

 

Jest położone nad Radunią w miejscu, w którym do rzeki wpada Słupina. W ostatnich latach Żukowo bardzo szybko się rozrasta. A jak doszło do jego powstania? Jeśli chcecie się dowiedzieć, to posłuchajcie. A było to tak:

 

W czasach, kiedy to Słupina i Radunia płynęły przez nieprzebyte lasy, często przyjeżdżał tu książę Kaszubów Wisław, który miał swój rodowy gród w Chmielnie. Było to po drodze do Gdańska, dokąd przeniósł stolicę Pomorza.

 

W tym miejscu było wiele bobrów i wydr, a zaraz za wielkim stawem znajdował się bród, przez który przebywało Radunię książęce wojsko. Wisław lubił się w tym miejscu zatrzymywać i polować na bobry. Blisko Wisława był zawsze rycerz Żuk, który doglądał go, gdy ten był jeszcze małym chłopcem. Później Wisław na małej wyspie na Raduni postawił strażnicę, żeby mieć wygodę podczas podróży i polowań, a także żeby doglądać, co dzieje się w jego księstwie. W tej strażnicy Wisław osadził swojego najwierniejszego rycerza – Żuka.

 

Tym sposobem Żuk zamieszkał sam. Jednak codziennie spotykał wiele ludzi, gdyż tamtędy właśnie przebiegał bardzo uczęszczany szlak handlowy. Ale najbardziej się cieszył, gdy do strażnicy przyjeżdżał sam książę Wisław.

 

Wtedy wyruszali na polowania, śmieli się i gwarzyli wiele z innymi rycerzami. Ale książę przyjeżdżał tylko kilka razy w roku, a i wtedy jedynie na dzień lub dwa. Później Żuk znowu siedział w strażnicy sam.

 

Dostrzegał to dobry książę i dlatego często zapraszał Żuka do Gdańska. A zwłaszcza gdy się ożenił z córką księcia Mieszka I w Gnieźnie. Razem z jego nową żoną przyjechało wiele dziewcząt. Rycerze, a wśród nich także Żuk, mieli wtedy nowe towarzystwo. Szybko się okazało,

 

że Żukowi do serca przypadła dwórka Ksenia. Widział to Wisław, dlatego, gdy tylko mógł, zabierał Ksenię do Żuka. W końcu sprawa dojrzała na tyle, żeby wyprawić Żukowi i Kseni wesele.

 

Żuk bardzo kochał Ksenię, a ona jego. Szybko dorobili się gromadki dzieci. Dzieci rosły, a z nimi nowe chaty wokół strażnicy na Raduni. Nie wiadomo kiedy, ludzie na tę nową osadę zaczęli mówić Żukowo. Mieszkało tam coraz więcej ludzi, albowiem miejsce było dobre do handlu

 

i rzemiosła.

 

Niedaleko strażnicy była święta góra, a na niej ogromny dąb. Dla Kaszubów było to święte drzewo, a przy nim stała figura Świętowita. Ksenia była chrześcijanką, nową wiarę przyjęła jeszcze w Gnieźnie. Tej wiary nauczyła Żuka. Oboje byli bardzo gorliwi i dużo się modlili. Z chęcią

 

by zbudowali w Żukowie kościół. Długo zastanawiali się, czy, jak i gdzie to zrobić. Nową wiarę przyjmowało coraz więcej ludzi. W końcu za zgodą ludności Żuk ściął święty dąb i przewrócił figurę Świętowita. W tym miejscu zbudował pierwszy drewniany kościół.

 

Jako pierwszy z tej ziemi odszedł Żuk. Jego śmierć przyspieszył wypadek na polowaniu. Zaatakował go ogromny niedźwiedź. Żuk wprawdzie go pokonał, ale sam także odniósł rany i nigdy już nie wrócił do zdrowia.

 

Został pochowany na Grzybowej Górze. Kilka lat później dołączyła do niego Ksenia, odprowadzana przez liczną gromadę wnucząt.

 

Zniszczona też została ich strażnica, która spłonęła od uderzenia pioruna. Ale wówczas w Żukowie nie mieszkały już tylko bobry i wydry. Była to już całkiem spora wieś.

 

Tak to właśnie było z Żukowem, które swoją nazwę wzięło od imienia rycerza Żuka.

 

Fragment książki Janusza Mamelskiego „Legendy Żukowskie”

 

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

grudzień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine