1

2

3

Ukochali Ojczyznę ponad śmierć

 

 

Samorządowcy, Piłsudczycy, Poczty Sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych: Policji oraz Straży Pożarnej, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także mieszkańcy podziękowali za bohaterskie czyny 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Ten dzień mieliśmy obchodzić okazale. Miało być tłumnie, gwarno i radośnie, choć nieco nostalgicznie. W niedzielę, 21 czerwca, włodarze Gminy Żukowo, przedstawiciele Partów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Piłsudczycy upamiętnili setną rocznicę zwycięskiej walki z pułkiem im. Lenina. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Jana chrzciciela w Żukowie, której przewodniczył ks. Krzysztof Sagan, proboszcz tamtejszej parafii. Wspominał on śp. Mariana Hirsza, dzięki którego determinacji, zaangażowaniu i aktywnemu włączaniu się w kultywowanie, pamięć o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty nie zaginęła. Po zakończeniu Eucharystii obecni udali się pod pomnik NMP Królowej Korony Polskiej, gdzie w hołdzie poległym złożono kwiaty.

 

- Nasi przodkowie pokazali co to znaczy kochać Ojczyznę. Kochać ponad śmierć – mówił w swoim krótkim wystąpieniu Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo. Zakończył je słowami - Nigdë do zgùbë. Nie przińdą Kaszëbë.

 

Po zakończeniu oficjalnej części zebrani udali się do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, gdzie odbył się pokaz filmu „Do morza przez serca Kaszubów”, real. Eugeniusz Pryczkowski.

 

 

 

ZDJĘCIA

 

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine