1

2

3

Ach co to był za koncert!

W miniony weekend Pomorze w sposób szczególny obchodziło 100. rocznicę zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Żukowo również włączyło się w obchody. Z tej okazji chętni mogli wziąć udział w koncercie patriotycznym Macieja Miecznikowskiego.

Równo 100 lat temu, 8 lutego w godzinach wieczornych, po 148 latach zaboru, pierwsze kierujące się ku morzu oddziały Wojska Polskiego dotarły do Żukowa. Sztab pułku znalazł gościnę w pomieszczeniach plebanii, przyjęty przez proboszcza ks. Laffonta. Żołnierzy przyjęła na kwatery miejscowa ludność, a dla Żukowa i jego mieszkańców rozpoczął się nowy okres dziejów – we wskrzeszonej po latach niewoli Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei w tym samym czasie, bo 10 lutego, do Gdańska przyjechał generał Haller, gdzie spotkał się z Pomorską Polonią. Jak możemy przeczytać na www.pomorskie.eu "Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Obrączki były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił 40 lat na palcu."

Żukowo również włączyło się w obchody upamiętniające te wyjątkowe wydarzenia. W historycznym budynku Spichlerza, gdzie obecnie mieści się sala koncertowa Centrum Kultury w Żukowie, miał miejsce koncert patriotyczny, w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego. Pan Maciej wielokrotnie podkreślał swoją przynależność do swojej małej Ojczyzny - Kaszub. Podczas koncertu nie tylko opowiadał historie i anegdotki związane z historią Polski, ale "wciągnął" zebraną publiczność we wspólne wykonanie znanych i lubianych pieśni i piosenek patriotycznych. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem Roty.

 

>>Zdjęcia z wydarzenia<<

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

sierpień 2020
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine