1

2

3

„Złote” KASZUBKI w Licheniu

Gdziekolwiek się nie pojawią, nasze podopieczne zdobywają podziw i uznanie za kultywowanie rodzimej, kaszubskiej kultury: języka oraz gry na ludowych instrumentach. Nierzadko ze swoich wojaży wracają bogatsze nie tylko w doświadczenie, ale również zyskują uznanie jury w konkursach. Nie inaczej było również podczas IX Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu.

W ramach wyżej wspomnianego wydarzenia chwaszczyński zespół wziął udział w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych KGW, a do rywalizacji przystąpiło 16 zespołów. „Kaszubki” wykonały dwa utwory, piosenki ludowe „Namòwa” oraz wiązanka „Wele, wele wetka – Marëszka”. I po raz kolejny dokonały tego! Zespół „KASZUBKI” zajął I–sze miejsce i zdobył puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

To nie jedyne sukcesy Pań. „KASZUBKI” – na zaproszenie organizatora zjazdu Stowarzyszenia Polska Gospodyni, reprezentowanego przez prezesa p. Wandę Waleriańczyk – były gościem specjalnym tej edycji wydarzenia i jako gość specjalny zespół zaprezentował się przed publicznością w godzinnym koncercie, który miał miejsce na zakończenie Jarmarku. Był to bardzo mocny kaszubski akcent tego dnia.

Program koncertu obejmował: słowną prezentację regionu oraz koncert, a w nim  16 utworów wokalnych, 3 utwory instrumentalne – polki. Wykonano też  „Kaszëbsczi Nótë”. Sam koncert został rozpoczęty sygnałem odegranym na bazunie. Poza bazuną publiczność mogła usłyszeć rodzime kaszubskie instrumenty ludowe: rzępiela, diabelskie skrzypce, burczybasy: włosowy i łańcuchowy.

Również podczas uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski zaznaczyły swoją obecność, dbając o oprawę Mszy Św. Chwaszczynianki wraz z zespołami: „Dąbkowiacy” z Dąbku – w gminie Stupsk w powiecie mławskim , „Rozśpiewana Tucznawa” z Dąbrowy Górniczej. Nasze podopieczne wykonały pieśni: „Tatku naj”, „Pòdzãka” i „Kaszëbskô Królewô”. Bezpośrednio po Mszy zespół wykonał krótki koncert zbudowany z pieśni „Ave Maria – z Kaszëb”, „Ò, lubòtny Jezë”, „Bòżé Słowò”. Wybór akurat tych pieśni nie był przypadkowy, bowiem częściowo są one dziełem chwaszczynian  - Kazimierza Jastrzębskiego (słowa 3. utworów: „Pòdzãka”, „Bòżé Słowò” i „Ave Maria – z Kaszëb”) i Tomasza Fopke (muzyka do 2. utworów: „Pòdzãka”, „Bòżé Słowò”).

 

„KASZUBKI” w Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu wzięły udział już po raz piąty. Organizatorem IX Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu było Stowarzyszenie Polska Gospodyni /prezes p. Wanda Waleriańczyk/. A wydarzenie honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej p. Agata Kornhauser-Duda.

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

maj 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine